Rozkládací pohovky a gauče

K odpočinku stačí pohovka rozkládací

„Když přijdete domů nad ránem, kvalitním vínem omámen“, můžete si být jistí, že zbytek probouzejícího se rána strávíte na gauči. Pohovky obecně bývají velmi nepohodlné, takže nejenom že vás tělo bolí po noční procházce, ale také po nekvalitním spánku na sedačce, u které už jenom její název napovídá, že se na ní sedí. Co když si ale i ve vyhnanství v obývacím pokoji chcete hovět? S tím může pomoci rozkládací pohovka, která zaručí dostatek pohodlí pro vaše rozlámaná záda, bolavou hlavu i uchozené nohy. Kromě toho rozkládací pohovka hned ráno zamaskuje veškeré stopy, které by mohly zůstat, neboť se prostě složí na gauč a dál bude fungovat jako sedací souprava.

Rozkládací pohovka se hodí nejen pro chvíle rozporu, ale také jako prostorové uskladnění vašich známých nebo kamarádů, kteří u vás chtějí přespat. Na rozložené pohovce se také dají lépe sledovat filmy a mnohem pohodlněji se na ní marodí. Ačkoliv jsou nyní moderní spíše samostatně stojící gauče, které se nedají ani rozložit ani nemají úložný prostor, rozkládací pohovka je svou praktičností v mnoha ohledech předstihuje.

Způsob rozkládání

Rozložit pohovku na více míst pro ležení lze několika způsoby. Asi nejtradičnější je, když má pohovka složené další lůžko pod sebou. To znamená, že když chcete mít z pohovky lehátko, musíte jej vytáhnout a zajistit. Obvykle se rozkládá tak, že na místech, kde sedíte, máte po rozložení hlavu, tedy jakoby do délky. Druhou možností je potom šuplík pod pohovkou, který bude obsahovat druhé podélné lůžko. Šuplík se jenom vysune a lůžko z něho vyzdvihne a společně s polštáři na sezení tak vzniknou dvě místa po ležení. Tento způsob ale není příliš pohodlný, takto rozložená pohovka může být úzká a pro dva jedince tak bude spánek nepohodlný.

Rychlou a jednoduchou variantou jsou také rozkládací pohovky, které se pouze rozevřou. To znamená, že to, co využíváte normálně jako opěradlo, se sklopí a vznikne tak širší jednolůžko, na kterém se v případě nouze mohou vyspat i dva jedinci. Obecně nejvíce místa poskytují sedací soupravy do tvaru písmene L nebo U, kterážto písmena se pouze dalším lůžkem vyplní. Pro vyplnění je neobyčejněji užíván první postup.

Design rozkládací pohovky

Aby vaše ležení bylo na rozkládací pohovce pohodlné, musí se trochu uzpůsobit design sedačky. Praktickou věcí jsou například područky, které mohou zabránit spadnutí a vymezují tak prostor pro spaní. Což naopak ale pro někoho může představovat omezení. Mnohem lepší je také volit sedačky, které nemají jednotlivá místa na sezení vytvořená z polštářů. Z těch se sice může dát dobře stavět pevnost nebo hrad, ale na spaní jsou taková místa nepohodlná. Konce polštářů mohou tlačit do zad a kromě toho mohou jedince jakoby vcucávat do sebe.

Zkrátka, pokud víte, že vaše sedací souprava poměrně často bude sloužit i jako lůžko, volte pohovky, které mají jednolitý polštář na sezení. Díky takovému designu se zároveň gauč tolik neprosedí a vy tak nebude muset spát v dolíku.

Materiál a tvrdost

Při výběru rozkládací pohovky máte víceméně možnost volit mezi čalouněním, koženkou, kůží nebo látkou. Asi obecně nejpraktičtější pro tento účel je látka nebo čalounění. I když si totiž na koženkovou popřípadě koženou pohovku dáte prostěradlo, může materiál pod vámi vrzat, studit nebo jinak pracovat, což může narušovat váš spánek. Látka je příjemná na dotek a v případě nouze ani není nutné ji povlékat prostěradlem. Kromě toho jsou koženkové a kožené sedačky většinou příliš měkké, aby se na nich dalo pohodlně spát. Hlava vám zapadne mezi polštáře, bude se lepit k materiálu. Látka zajistí, že vám bude příjemně, protože jednak vás v zimě bude hřát a v létě bude pohlcovat váš pot. A navíc se dá potom vyprat.